FC22T5/865 Outside PINS 22W 22 Watt 7.25 inch Diameter Circular Fluorescent lamp/Bulb for Magnifying Lamps
flash sale iconLimited Time Sale
Until the end
03
quantity
Product details
Category
This is a 22W circular fluorescent lamp that is used in a variety of magnifying desk lamps, and mirrors. The lamp is a T5 (5/8 inch) diameter tube with a four-pin connector with the pins facing OUTSIDE the lamp. It cannot be used in fixtures where the pins face INSIDE the lamp. Since the collar is loose, it may cause a rattle, which does not affect the use or operation of the lamp.The outside diameter of the lamp is 7.25 inches.
  • 22 watts
  • 7.25 inch outside diameter
  • T5 (5/8 inch tube)
  • 4 Pin Connector PINS FACE OUTSIDE