LifeSafety Power FPO75-BOXED FlexPower Smart DC Power Supply/Charger, Fire Alarm Interface, Network Ready, Automatic Switch Over to Battery, 75W, 120/230 VAC, 12A/6V or 3A/24V
flash sale iconLimited Time Sale
Until the end
12
quantity
Product details
Category
LifeSafety Power FPO75-BOXED FlexPower Smart DC Power Supply/Charger, Fire Alarm Interface, Network Ready, Automatic Switch over to Battery, 75W, 120/230 VAC, 12A/6V or 3A/24V The FlexPower FPO075 is a network ready 150W offline switch mode power supply-battery charger specifically designed for the lifesafety industry capable of providing two outputs, user selectable for 12 or 24VDC. One output provides continuous output power and the second is programmable to either fail-safe or fail-secure lock operation, when the on board fire alarm interface is activated. KEY FEATURES - User programmable fail-safe or fail-secure operation - 1A independent charging circuit meets stricter UL output tolerance reqts - Microprocessor dual rate charging restores battery sets from 4 to 40 Ah - Automatic switch over to battery when AC fails - Zero voltage dropout on battery transfer - Over load protection / short circuit protection - Over temperature protection - AC line transient voltage protection (passing 6kV ring wave test) - AC Fail (form "C" contacts) - System Fault (form "C" contacts) may be triggered by low/no battery, short to earth ground and power supply failure - 6A continuous or switched at 12VDC - 3A continuous or switched at 24VDC SPECIFICATIONS - Input Voltage: 120 or 230VAC - Input Power (max): 83 Watts - Output Power: 75 Watts - Efficiency: 88% - Operating Temperature Range: 0-49°C (32-120°F) - Output Voltage: 12 VDC / 24 VDC - Output Current: 6 Amps / 3 Amps - Battery Charge Capacity: 40 Amp Hours - Default Charge Current: 1 Amps - Programmable Charge Current: 1A/0.5A/0.25A/0.125A - Output Ripple: 120 mVp-p - Line Regulation: ± 0.1% - Load Regulation: ± 2.5% - BTU Rating: 33 BTU/Hr - Continuous Power Outputs: 1 - Switched Power Outputs: 1 - Fire Alarm Interface (FAI): Yes - Size: 4" x 6" x 2.5" - Weight: 1.5 lb.
  • 1A independent charging circuit meets stricter UL output tolerance reqts